Itt a tavasz, melegszik a levegő, jön a jó idő. Sűrűbben nyitunk ablakot, nagyobb sétákra megyünk, élvezzük a napsütés simogató sugarait. De ne felejtsük el, hogy a természet éledésének ára van! Igen, ébred a természet és ezzel a rovarok, kétlábúak, négylábúak és a madarak is élénkebbek lesznek. Jön tehát a kullancs- és szúnyogszezon. (Hurrá!)
Nem csak a kutyák és macskák gazdáinak okozhat fejtörést a tavaszi zsongás, bizony, a pamacsos farkincájú, tapsifüles kedvenceink is ki vannak téve bizonyos kockázatoknak. Nézzük a rájuk leselkedő legsúlyosabb veszélyeket!
Nyulak vérzéses betegsége (RHD – rabbit haemorrhagic disease).
Ez egy erősen fertőző és gyakran halálos kimenetelű betegség, amely kizárólag a vad- és a házinyulakat érinti, más fajokat nem fertőz. Egy kalicivírus okozza, amit először Kínában fedeztek fel 1984-ben, de azóta az egész világon elterjedt.
Módfelett fertőző. Terjedhet:
- cseppfertőzéssel (orálisan, nazálisan, kötőhártyán megjelenő váladékkal),
- vizelettel, széklettel,
- széllel,
- szőrszállal, ruhával, cipőtalpon hordozva (gazdiról állatra – állatról gazdira),
- fertőzött eleséggel, alommal, ketreccel, vízzel.
Érdekessége, hogy bár más fajokat nem fertőz, de a ragadozók a fertőzött egyed elfogyasztásával, majd a bélsárürítéssel tovább tudják adni a vírust. Ez azért fontos, mert a vírus hihetetlenül ellenálló, akár 2-től 215 napig is képes a szabad levegőn életben maradni.
A vírust terjesztő paraziták:
- legyek,
- bolhák,
- szúnyogok.
Az RHD főleg télen és tavasszal életképes, a magasabb hőmérsékletet nem bírja jól, de az éves vakcinázással ki lehet küszöbölni az esetleges fertőződést, és meg tudjuk óvni kedvenceinket. Legfontosabb a megelőzés, hiszen a betegség gyakorlatilag kezelhetetlen.
Az oltás azért is nagyon fontos, mert a vírus lappangási ideje mindössze 1–3 nap. Igen heveny, gyors lefolyású a megbetegedés, ami 90–100 százalékban az állat elhullásával végződik, hiszen a májat támadja meg elsősorban (majd a tüdőt és a lépet). A tünetek szinte észrevétlenek maradnak, így a gazdik nem tudnak időben cselekedni. A heveny formája olyan gyorsan lezajlódhat, hogy akár tünetek megjelenése nélkül is elpusztulhat az állat.
Tünetek:
- elesettség,
- étvágytalanság,
- ájulás,
- nehezített légzés,
- görcsök,
- láz,
- letargia,
- bélvérzés,
- orrvérzés,
- fulladás.
A nyulak vérzéses betegségének vírusa ellen létezik védőoltás, melyet már 5 hetes kortól be lehet adni pamacsos kis kedvenceinknek. Évente kétszer kell ismételni felnőtt egyedek esetében is.
Nyulak vérzéses betegsége 2-es szerotípus (RHDV2 – rabbit haemorrhagic disease version2)
Nem, ez nem elírás, sajnos Magyarországon is megjelent egy variánsa az RHD vírusnak. Ez is csak nyulakra jelent fenyegetettséget, de ez a betegség életkortól függetlenül támad, és képes egész állományokat kiirtani, nem csak a házi kedvenceinkre veszélyes. A betegség átszelte Európát, 2010-ben Franciaországban végzett óriási pusztítást, majd 2011-ben Olaszországban ütötte fel a fejét és 2013-ban az Egyesült Királyságban okozott óriási elhullási arányt még a kedvtelésből tartott, RHD elleni vakcinával oltott nyuszik között is!
Fő probléma, hogy az RHD és a Myxomatózis elleni kombinált védőoltás e törzs ellen nem nyújt védelmet. Ez a vírus sokkal jobban tűri a magas hőmérsékletet, 50-60°C-on is képes életben maradni, akár hosszabb távon is (a mosógépben végzett mosást is kibírja).
A ragályfogó tárgyakon, nyúlfelszereléssel ugyanúgy terjed, mint az alapvírus:
- cseppfertőzéssel (orálisan, nazálisan, kötőhártyán megjelenő váladékkal),
- vizelettel, széklettel,
- széllel,
- szőrszállal, ruhával, cipőtalpon hordozva (gazdiról állatra – állatról gazdira),
- fertőzött eleséggel, alommal, ketreccel, vízzel.
Öröm az ürömben, hogy ez a törzs kevésbé virulens (fertőző), a nyulak csupán 20 százaléka fertőződik meg átlagosan. Ennyit a jó hírekről, ám a rossz: ez a variáció sokkal tovább lappang (3-9 napig), mint az alapvírus.
Mivel a legtöbb kedvtelésből tartott nyuszi oltva van a megszokott oltóanyaggal, ezért nem szoktak egyértelműek lenni a klinikai tünetek, ez pedig megnehezíti a diagnózis felállítását.
Az RHDV2 lehetséges tünetei:
- fogyás,
- anorexia, étvágytalanság,
- sárgaság,
- általános rosszullét.
Az RHDV2 vírus ellen is létezik védőoltás (amely nagyon érzékeny a tárolásra, így érdemes az állatorvossal időpontot egyeztetni az oltás idejéről), melyet már 4 hetes kortól be lehet adni pamacsos kis kedvenceinknek. (Félévente ismételni kell az oltást!) Ez után két hét várakozási időnek el kell telnie, mire megkaphatják a megszokott kombinált oltóanyagot az RHD és a Myxomatózis ellen.
Mixomatózis vírus (Mixomatosis)
A Mixomatózis kizárólag a nyulakat érintő betegség, amelynek látványos tünetei vannak:
- láz,
- étvágytalanság,
- vizenyős duzzanatok a fej, fül, szem, ajak, végbélnyílás és ivarszervek környékén,
- eltorzult arc,
- másodlagos bakteriális fertőzés is kialakulhat a légutakban.
Ezt a betegséget főképp a vérszívó paraziták (szúnyogok, bolhák) terjesztik, de az érzékenyebb egyedek akár közvetlen érintkezéssel is elkaphatják.
A fertőződést követően néhány napon belül megjelennek a duzzanatok, és ez a megbetegedés is a legtöbb esetben elhullással végződik.
Ezért is fontos kivétel nélkül beoltatni a nyuszikat, még ha lakásban, „izoláltan” is tartjuk őket, mert a legtöbb esetben az ilyen tapsifülesek lesznek betegek.
A Mixomatózis elleni védőoltást már 5 hetes kortól be lehet adni pamacsos kis kedvenceinknek. Évente egyszer kell ismételni felnőtt egyedek esetében.
Amit mindhárom betegség esetében fontos kiemelni:
- NINCS gyorsteszt a kimutatásukra.
- Fontos a megelőzés! –> oltassuk tapsifüles kis kedvenceinket rendszeresen.
- Kontroll –> rendszeresen mutassuk meg kisállatainkat az állatorvosnak.
Mindezeket figyelembe véve, a Murmuczok Állatgyógyászati Centrumban:
Tavaszi Nyuszioltási AKCIÓ-val várjuk az érdeklődőket!
A következő oltássorozatot ajánljuk az új és a már meglévő tapsifüles kedvencek számára:
Március vége – április eleje: RHDV2 elleni oltás (időpont foglalása szükséges!), majd két hét múlva RHD elleni oltás.
Szeptember vége: RHDV2 elleni oltás (Időpontfoglalás szükséges!), majd két hét elteltével az ismétlő RHD elleni oltás.
A Murmuczok Állatgyógyászati Centrum kedvezményes, támogatott áron vállalja a fenti időszakokban a hozzánk bejelentkező gazdikat kis kedvencükkel. A fenti oltások tartalmazzák az általános betegvizsgálat árát is!
Minden oltás előtt kérjük, jelentkezzenek be telefonon, és vegyék figyelembe, hogy:
- nem lehet oltani 1 hónapnál fiatalabb állatot,
- az oltások általában 1 hét eltelte után nyújtanak védelmet,
- vemhes, szoptató nyulak nem olthatóak,
- rendszeresen ismételni kell az oltásokat.